
Røntgen, blodprøver mm:
Vores klinik er udstyret med et digitalt røntgen apparat og digitalt tandrøntgen hvor vi kan få fremkaldt billederne med det samme. Ofte skal dyret bedøves/beroliges før røntgen for at få de bedste billeder.
Vi er fire dyrlæger på klinikken og ofte bliver billeder set af flere dyrlæger for at få den bedst mulige vurdering.
Scanning bruger vi ofte i forbindelse med drægtighed, da man her kan se drægtigheden tidligt.
Men også andre organer i bughulen herunder blære, blærehalskirtel, nyre og lever er velegnede til scanning.

Blodprøver tager vi i konsultationen. Blodprøverne analyseres med det samme i vores eget laboratorium.
Nogle blodprøver kræver en udvidet analyse, og sendes derfor til et stort laboratorie i Tyskland, hvor vi ofte kan få svar fra dag til dag.
Derudover tager vi mange prøver fra ører, hud, kløer etc. som vi i vores eget laboratorium kan undersøge for fx. mider, svamp og bakterier.